Çocuğun Konuşma ve Dil Gelişimi

Anasayfa Çocuklarda İşitme Kaybı Çocuğun Konuşma ve Dil Gelişimi

Aşağıdaki yaş gruplarından 2 - 3 ay gecikme yaşanması muhtemel işitme kaybı veya gecikmiş konuşma ve dil gelişimini gösterir. 

9 Ay

"anne," "baba," "bay-bay." gibi anlamlı basit kelimeler çıkarabilir.

10 Ay

Konuşma benzeri mırıldanmaları olur ve hece tekrarları (da-da-dada) yapar. İlk fark edilir kelimesini bu ayda duyma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

1 Yaş

Bir veya birden fazla kelimeyi söyleyebilir.

18 Ay

Basit emirleri anlar, istenilen nesneleri getirir, vücut bölümlerini işaret eder. 20 ila 50 kelimeyi öğrenmiştir. "Gel", "git", "ver" gibi yüklemleri kullanır.

24 Ay

En az 150 kelime bilir. İki kelimeli basit cümleler kurabilir. Konuşmasının büyük kısmı günlük hayatta hergün yanında olmayan kişiler tarafından anlaşılabilir. Resimli kitaplar sesli olarak okunduğunda dinler.

3 ila 5 Yaş

İsteklerini anlatabilir, duygularını yansıtabilir, bilgiyi aktarır ve sorular sorar. Okul öncesinde neredeyse söylenenlerin hepsini anlar. Kelime dağarcığı 1.000'den 2.000'e çıkar. Kompleks ve anlamlı cümleler kurar. Bu gelişim sürecinin sonuna kadar tüm konuşma sesleri net ve anlaşılır olmalıdır.

Vermiş Olduğumuz Hizmetler Hakkında Detaylı Bilgi Almak İster misiniz ?

Bizi arayın sizlere en iyi hizmeti sunmak için sizlere en uygun fiyatları sunalım.

İLETİŞİM
Bu sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. © CopyRight 2021
Evinize Gelelim Hemen Ara