Tinnitus

Anasayfa Tinnitus Tinnitus

Tinnitus nedir?

Tinnitus, çınlama, uğultu veya tıslama gibi seslerin, ortamda bu seslerin olmadığı zamanlarda algılanmasına verilen isimdir. Tinnitus hastasıysanız yalnız değilsiniz. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her 5 kişiden 1’i tinnitus hastasıdır ve yılda neredeyse 12 milyon kişi bu konuyla ilgili tıbbi destek almaktadır.

Tinnitusun nedenleri nelerdir?

Tinnitus genelde yüksek seslere maruz kaldıktan sonra başlar. Yüksek sese maruz kalmak iç kulağın algılayıcı hücrelerinde zarara neden olabilir. Ayrıca tinnitus hastalık, yoğun kulak kiri, kulak enfeksiyonları, yüksek tansiyon, yaşlanma süreci ve algılayıcı sinir bozuklukları yüzünden de olabilir. Alkol, kafein, sigara ve aspirin gibi bazı ilaçlar da tinnitusa neden olabilir ve tinnitusu kötüleştirebilir.

Tinnitus ve işitme kaybı

Tinnitus hastasıysanız, bu hastalıkla baş edebilmek için hangi seçeneklerin olduğunu belirlemek üzere bir değerlendirmeye tabi tutulmalısınız. Tinnitusa yok açacak herhangi bir hastalığınız ya da tıbbi durumunuz bulunmuyorsa, tinnitusun terapisi için birden fazla seçenek vardır.

Tinnitus hastası olan 5 kişiden yaklaşık 4’ü bazı seviyelerde işitme kaybı da yaşamaktadır. Sesleri artırmak için işitme cihazı kullanımının, tinnitusu gizlemede ve daha az rahatsız edici olmasını sağlamada yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. İşitme cihazlarından bazılarında hem işitme kaybının hem de tinnitusun tedavisinde yarar sağlayan tinnitus ses maskeleme özelliği de bulunmaktadır.

Vermiş Olduğumuz Hizmetler Hakkında Detaylı Bilgi Almak İster misiniz ?

Bizi arayın sizlere en iyi hizmeti sunmak için sizlere en uygun fiyatları sunalım.

İLETİŞİM
Bu sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. © CopyRight 2021
Evinize Gelelim Hemen Ara